NÁVŠTĚVA KOVÁRNY

8. 3. 2024

4.3.2024 jsme navštívili se třídou Žirafek kovárnu, která se nachází kousek pod jílovským náměstím. Kovář Jirka nám ukázal, jak to v takové kovárně vypadá a co se tam dělá. A tak jsme si prohlédli různě velká kladiva a kleště, také kovadlinu i výheň, předvedl nám, jak pracuje buchar. Moc jsme se všichni těšili, až nám ukáže, jak se kove. Děti byly překvapené, jak z rovného a tvrdého kusu železa po chvíli práce vzniknul krásný ozdobný hřebík, jak kov ve výhni „změkne“ a dá se pomocí kladiva nebo bucharu tvarovat. Kovář Jirka nám také ukázal další výrobky – třeba vykovanou růži, kočičku a želvu, mříž nebo meč. Děti si také potěžkaly kladivo, zjistily, jak moc je těžké a jakou musí mít kovář sílu, aby mohl pracovat. V závěru byl kovář Jirka překvapený, kolik dětí by chtělo dělat tuto práci. Uvidíme časem, jestli nám v Jílovém přibydou další kováři nebo i kovářky.