- Napsal: Petra Kolářová
V rámci evropského programu Erasmus + jsme vytvořili konsorcium, kterého je naše mateřská škola vedoucí. V květnu 2024 jsme uskutečnili výjezd učitelů mateřských škol do finských Helsinek, kam odcestovalo 17 učitelek ze sedmi mateřských škol, a to z MŠ Jílové u Prahy, MŠ Dolní Břežany, MŠ Kamarád Jesenice, MŠ Jesenice, MŠ Pohoří a MŠ Vestec.
V rámci našeho týdenního pobytu jsme se rozdělily do čtyř skupin a navštívily tak čtyři mateřské školy v Helsinkách a v přilehlém Espoo, které spolu se soudními městečky tvoří helsinské souměstí Velké Helsinky.
Ve finských mateřských školách jsme se účastnily tzv. stínování, tedy pozorování a porovnávání našeho předškolního vzdělávání s místním. Hned první den na nás čekala milá průvodkyně Susann, která si pro nás připravila exkurzi zaměřenou na vzdělávání v přírodě, tedy venkovní aktivity a lese a na louce. V dalších dnech jsme pozorovaly vzdělávání přímo v mateřských školách, kde jsem se soustředily na tyto cíle: posílení vědomostí pedagogů v oblasti inkluzivního vzdělávání, vytvoření podmínek venkovního vzdělávání pro vzdělávání v přírodě, posílení polytechnické a digitální gramotnosti u dětí předškolního věku a komunikativních schopností pedagogů směrem k dětem i rodičům. Mile nás překvapilo, že dětem v předškolních zařízeních je dávána větší svoboda v rozhodování a volbě činností než u nás, děti jsou vedeny k zodpovědnosti za svá rozhodnutí a velký důraz je kladen na emoce – jejich zpracovávání a zvládání v běžných situacích. Finské děti i učitelky jsou v sociálních interakcích klidnější, uplatňuje se zde plně respektující přístup a celkově ve školkách panuje pohoda a klid.
Během naší návštěvy docházelo k naplňování všech našich sledovaných cílů, které jsme každý večer spolu s ostatními kolegyněmi v rámci brainstormingu vyhodnocovaly a porovnávaly. Poslední den v Helsinkách jsme si v rámci volného programu užily poznávání tohoto krásného města a jeho okolí a mohly navštívit např. helsinský přístav s místními trhy, honosnou katedrálu na Senátním náměstí, nebo nedalekou pevnost z 1. světové války na ostrově Suomenlinna, na který je zajištěna pravidelná kyvadlová lodní doprava.
Nyní bude probíhat vyhodnocení výjezdu a následné sdílení získaných informací nejen s dalšími kolegyněmi ze zúčastněných mateřských škol, ale se všemi MŠ, které jsou zapojeny do akcí s místní akční skupinou MAS Dolnobřežansko.
Také se připravuje další výjezd, který je plánovaný na Slovensko a měl by proběhnout na podzim 2024.